Blog YÜK HÜCRESİ(LOADCELL) NEDİR, NASIL ÇALIŞIR?


Yük Hücresi Nedir? Yük Hücreleri Nasıl Çalışır ve Çalışma Prensibi Nedir?

Sensörler genelde; sıcaklık, baskı, güç ve hız gibi fiziksel parametreleri ölçmemize yarayan ya da bir sinyalin olup olmadığını(dokunmatik sensör gibi) bildiren, basit binary sinyal sağlayan elektro-mekanik cihazlardır. Çoğu sensör bir maddeyi algılayabilmek için elektriksel bir güce ihtiyaç duyar ve daha sonra bir sinyal üretir.

esit hsc yük hücresi teknik çizim

Yük Hücresi Nedir?

Yük hücresi, üzerine etki eden bir yükü veya kuvveti elektronik bir sinyal haline dönüştüren bir sensör veya bir dönüştürücüdür. Bu elektronik sinyal, yük hücresi ve devrenin türüne bağlı olarak voltaj değişikliği, akım değişimi veya frekans değişimi olabilir. Bu anlamda piyasada birçok farklı yük hücresi bulunmaktadır. %100 yerli üretim olan Esit Elektronik’in üretmiş olduğu tüm yük hücrelerine ulaşmak için buraya tıklayınız.

Yük Hücresi Nasıl Çalışır?
Yapı yay elemanı olarak adlandırılan, özel olarak seçilmiş ve şekil verilmiş metal şase ile strain gage lerle kurulmuş bir wheatstone köprüsünden oluşur.
Yay elemanı üzerine bir fiziksel kuvvet uygulandığında bu bir deformasyona sebep olur ,yay elemanında meydana gelen bu deformasyon wheatstone köprüsü üzerinden bir elektrik sinyali olarak çıktılanır.Elde edilen bu sinyal mikroişlemci tabanlı bir göstergede işlenerek ,kuvvet ya da ağırlık bilgisi olarak gösterilir. Kullanım yerleri; Kantarlar, elektronik terazi, basküller,torbalama cihazları,bantlı kontrol kantarları ve akış kantarları gibi çeşitli endüstriyel tartım cihazlarıdır.

Yük Hücresi Modelleri

Yük hücreleri kullanım alanlarının gerektirdiği şekilde imal edilirler bu yüzden farklı ve çeşitli modelde yük hücresine rastlanılır. Günümüzde 50-100gr dan 1000-2000ton a kadar geniş bir kapasite aralığında yük hücresi imal edilebilmektedir.

Yük Hücresi Fiyatları

Geniş bir kapasite aralığında yük hücresi imal edebilmekte olan Esit Elektronik Yetkili ve konusunda Uzman Satış Mühendislerimizden fiyat teklifi alabilirsiniz. 

Tel  : +90 216 585 18 18

Fax : +90 216 585 18 19

E-mail : esit@esit.com.tr

 

Anahtar Kelimeler: