Blog Otomatik Tartı Cihazlarında Yeni Dönem


Otomatik Tartı Cihazlarında Yeni Dönem 

Otomatik Tartı Sistemlerinde dönem değişiyor, cihazlar akıllanıyor 

Geçtiğimiz yıllara kadar önceliğimiz otomasyona yönelik hassasiyeti yüksek, bakım maliyetleri düşük, kaliteli cihazlar üretmekti. Ne var ki değişen ihtiyaçlar özellikle son 5 senede cihazlarımızın otomasyon sistemleriyle kolay entegre olması, uzaktan erişilebilmesi ve sistemin arıza diagnostiğinin de yapılabilmesi gibi özellikleri de içermesi konularına itmiştir. Biz Esit olarak birçok diğer sektöre olduğu gibi otomatik tartım sistemlerine yönelik de sıra dışı ürünler üretmekten son derece memnunuz. Dünya’da Endüstri 4.0 kavramının artık herkesin dilinde olduğu malumunuzdur. Sensör ve cihaz üreticisi olarak biz, bu yeni trendden etkilenmekte ve aynı zamanda ülkemizde Endüstri 4.0’a kendi çapımızda yön vermekteyiz.

 

Yeni dönemim gereklilikleri arasında daha yüksek işlemci gücü en temel ihtiyaç olarak ortaya çıkıyor, bununla beraber sensör teknolojisindeki gelişmeler gerçekten olağanüstü seviyelere gelmiş durumda. Artık sensörler daha küçük, daha akıllı, bağlantı kabiliyetleri daha gelişmiş ve çok daha ucuz. Dolayısıyla teknolojiyi yakından takip eden makine üreticisi firmalar için daha akıllı makineler üretmek artık daha kolay.

 

Biz de Esit olarak otomatik tartı cihazlarımızı yeni ihtiyaçlara yönelik daha fazla teknik özellikle, bağlantı kabiliyetiyle ve geliştirilebilir platformla sunuyoruz. Bu yenilenen tasarımlarımız ürünlerimize Dünya’nın her yerinde kabul gören ve farklı ihtiyaç ve alışkanlıkları karşılayan bir yapı kazandırmış oluyor. 

 

Otomatik Tartı Sistemi Tercihinde Önemli Noktalar 

Globalleşen dünya endüstri pazarında artık her fiyat ve kalite aralığında cihaz bulmak mümkün, ne var ki cihaz tercih ederken asla ve asla kaliteden vazgeçmemek gerektiğini her seferinde tekrarlıyoruz. İmalatta karlılığın gitgide düştüğü rekabetçi bir dünyada üretimine %100 hakim olmak ve arıza, kötü hassasiyet, kullanıcı hatası, vb ile üretim kaybına müsaade etmemek gerekiyor ki imalatçı kurumlar sağlıklı bir karlılığa sahip olsun…

 

Biz Esit olarak tartı aleti üretici olduğumuzdan örneği de otomatik tartı aletleri üzerinden vermek istiyorum. Bir tartı aleti alırken özellikle hassas tartı yapan ve hassasiyetini uzun yıllar koruyacak, bilinen bir marka almanın doğru seçim olacağını düşünüyoruz. Bunu ayırd etmenin yollarından birisi alınacak cihazın Avrupa tip onay belgesinin olmasıdır. Genelde cihazda kullanılan yük hücresi, indikatör gibi parçalar zaten CE belgesi veya tip onay belgelidir, ancak, örneğin otomatik torbalama kantarı satın alınacaksa, torbalama kantarı cihazı için tip onay sertifikasyonunun sorgulanması gereklidir. Ülkemizde maalesef sadece indikatörün sertifikasının ibraz edilerek cihaz satışı yaygın bir uygulamadır. Biz Esit olarak ürettiğimiz tüm cihazların tip onay sertifikalarını müşterilerimize sunuyoruz.

 

Yine dikkat edilecek diğer bir konu arıza istatistiğidir. Sürekli arıza yapan cihazlar fayda yerine zarar verdiğinden kesinlikle tercih edilmemeli, cihazların hangi oranda arıza yaptığı, arızanın ne olduğunun nasıl anlaşıldığı ve çözümün süresi ve maliyeti sorgulanmalıdır. Arızanın giderilmesi için geçecek zaman da ayrı bir zarar teşkil ettiğinden, kolay tamir edilebilirlik tercih sebebi olmalıdır. Biz Esit olarak cihazlarımızın uzun yıllar arıza çıkarmaması için sıkı kalite kontrollerinden geçiriyoruz ve zorlayıcı koşullarda deniyoruz. Bağımsız bir bölüm olan kalite departmanımız onay vermeden hiçbir ürünü fabrikadan çıkartmıyor, arıza bulunduğunda kalıcı çözüm üretebiliyoruz.

 

Arıza takibi konusunda firmaların uygulamaya geçtikleri diğer bir yöntem ise çalışan parçalara konan ısı ve titreşim sensörleriyle bir sanal imalat hattı haritası yaratmak ve zaman içinde bu haritada ısı ve titreşimde meydana gelecek değişikliklere göre arızaları önceden tahmin etmektir. Böylece arıza daha olmadan değişim gösteren parçalar fabrikanın olağan duruş veya bakım zamanında değiştirilip veya tamir edilip bir sonraki duruşa kadar arıza olmasının önüne geçilmiş olunur.

 

Cihaz tercihinde diğer bir kriter ise cihazın mevcut otomasyon sistemine kolay entegre olması ve uzaktan erişilebilmesidir. Artık birçok cihaz, uzaktan erişimle, sanki cihazın yanındaymışsınız gibi işlem yapmaya olanak sağlamaktadır. Bununla beraber imalat süreçlerini, bu cihazlara uzaktan cep telefonu veya PC ile bağlanıp gözlemlemek de artık kolaylaşmıştır.

 

Otomatik Tartı Sistemi Tercihinde Teknik Servis Hizmetinin Önemi 

Cihaz tercihinde şüphesiz en önemli hususlardan birisi de servis ve yedek parça bulunurluğudur. Ne kadar arıza yapmayacak dense de, her cihaz bir gün parçaya ve servise ihtiyaç duyacaktır ve bir parça için haftalarca beklemek sözkonusu olduğunda firmalar açısından çok büyük kayıplar oluşabilir. Servis teşkilatı gelişmiş, yedek parçası kolay bulunan cihazların tercih edilmesi, öngörülemeyen durumlarda güvende olmak için çok önemlidir. Bazı markaların aslında ikame edilebilecek parçalar kullanabilecek olmasına rağmen, bazı tasarım ve protokol farklarıyla yedek parça tedariğini sadece kendilerine bağladıkları ve başka hiçbir ikame ürünün kullanılamayacağı cihazlar ürettikleri malumumuzdur. Esit olarak kendimizi daima başta Türk Sanayisini destekçisi olarak görüyoruz ve bu doğrultuda Türkiye’deki en yaygın, etkin ve deneyimli servis ekibine sahibiz. İstanbul’daki merkezimiz dışında Ankara, İzmir ve Adana Bölge Müdürlüklerimiz vasıtasıyla 24 saat içinde Türkiye’nin her yerine, 48 saat içinde de yurtdışındaki müşterilerimize ulaşabiliyoruz. Yerli imalatçı olarak da en kaliteli yedek parça ve komponentleri, en uygun fiyata müşterilerimize sağlayabiliyoruz. 

 

Özetlemek gerekir ise, 

Otomasyon sektörü gitgide daha da büyüyor ve özellikle akıllı cihazlar artıyor. Bununla beraber cihaz tercihinde cihazın asıl işindeki hassasiyet ve tekrarlanabilirlik performansı en önemli kriter olmaktan da asla çıkmıyor. 

Türk Sanayisinin kaliteli ürünleri tercih etmekten vazgeçmemesini, bugün yapılacak doğru yatırımın onlarca yıl sonrasını bile çok etkileyeceğini tekrar hatırlatır, saygı ve sevgilerimi sunarım. 

 

Ürünlerimizden Bazılarını Listeledik

 

  • Esit ECI Çok Fonksiyonlu Tartım İndikatörü

 

esit_elektronik_5es18kd4c4_tcjux16qld.jpg
esit_elektronik_6lclrhbe5i_k7a19oelww.jpg

  

esit_elektronik_90iex4i0zo_dswsl9ausb.jpg

 

ESİT ECI çok fonksiyonlu tartım indikatörü, basit dolum işlemlerinden, karmaşık reçeteleme ve dozajlama sistemlerine kadar birçok işlemi kullanıcı dostu ara yüzü, etkileyici donanım ve yazılım özellikleri ile gerçekleştirmektedir. Esit ECI, rekor seviyedeki örnekleme hızı ve üstün filtreleme kabiliyetiyle tartım hassasiyetini zor koşullarda bile sağlarken, uzaktan erişilebilme ve kontrol edilebilme özellikleriyle otomasyonun yeni standartlarını karşılamaktadır. 

 

  • Esit Ethernet Cloud Bulut Bağlantı

Esit Ethernet Cloud cihazı, Esit Bulut Sunucusu (Cloud Server) üzerinden, tartı sistemlerinizdeki değerlere uzaktan erişmenizi, gerçek zamanlı izlemenizi ve zamana bağlı rapor alabilmenizi sağlayan devrim niteliğinde bir yeniliktir.

 

Sadece her bir tartı indikatörünüz için bir Esit Ethernet Cloud cihazı satın alarak, tüm indikatörlerinize Esit Bulut Sunucusu (www.esit.com.tr) üzerinden ücretsiz erişebilir ve süresiz olarak depolanan bilgileri muhtelif rapor formatlarında çıkararak değerlendirebilirsiniz. Üst seviye güvenlik özellikleriyle bilgi güvenliğiniz korunurken, dakikadan yıla kadar farklı zaman dilimleri için raporlar alabilir ve işletmelerinizdeki tartım işlemlerini uzaktan izleyebilirsiniz.

Esit Cloud yazılımı, kullanıcılar tarafından Esit indikatörlerinin mobil ya da masaüstü PC farkı gözetmeksizin gerçek zamanlı olarak izlenebilmesini ve rapor alınabilmesini sağlar.

esit_elektronik_syy4xegugu_scp2xfrgvh.jpg

Esit Ethernet Cloud cihazı ve www.Esit.com.tr üzerinden erişilen Esit Bulut Sunucusu, tak çalıştır özellikleriyle tesisinizdeki tartım işlemlerine güvenlik, şeffaflık ve verimlilik kazandırmak için Esit tarafından geliştirilmiştir. 

  • Esit Bantlı Kontrol Kantarları (Checkweigher)

Esit bantlı kontrol kantarları 3 farklı seride, ihtiyaca göre birçok ağırlık ve hız aralığında modellerden oluşmaktadır. Farklı ihtiyaçlar için 600 adet/dk’ya kadar hıza ulaşan veya 60 kg’a kadar ürün kontrolü yapan Esit bantlı kontrol kantarları, teknolojisi, hassasiyeti, kullanım kolaylığı ve dayanıklı yapısıyla markanıza ve ürünlerinize değer katmak için yürürlükteki sıkı yönetmelikler dikkate alınarak özenle tasarlanmıştır. Sektörünün en yüksek standartlarını sunan ürünlerimiz, üretiminizi %100 kontrol altına almak için yüksek hassasiyet ve akıllı filtre teknolojileri kullanmakta, kullanıcıya kolaylık sağlayan ekranları ve yazılımlarıyla esnek raporlama sağlamaktadır.

esit_elektronik_61oqmgkkbz_n24nc74wq9.jpg

 

Çağrı Hekimoğlu

Esit Elektronik

Satış ve Pazarlama Müdürü

 

 

Anahtar Kelimeler: